Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Türk Kızılay’dan ‘acil kan ihtiyacı’ çağrısı

6 ay önce
120 kez okundu

Türk Kızılay Genel Başkanı Dr. Kerem Kınık, Twitter hesabından “Acil kan ihtiyacı” başlığıyla yaptığı videolu paylaşımda Kızılay Kan Merkezinden vatandaşlara seslenerek, bu sefer ihtiyacın acil olduğunu, hastanelerin, hastaların günlük kan ihtiyacını karşılama noktasında sıkıntıya girdiklerini söyledi.

AA’nın aktardığı habere göre, Kızılay’ın yılda 3 milyon ünite kan bağışı aldığını aktaran Kınık, şu bilgileri verdi:

Kerem Kınık, bunun sadece Kızılay’ın yaşadığı bir sıkıntı olmadığını, Avrupa Kızılhaçları ile yaptıkları toplantıda da bu yönde şikayetler aldığını, bütün dünyada kan bağışlarıyla ilgili küresel bir azalmanın olduğunu vurguladı.

Kan ihtiyacının devam ettiğine dikkati çeken Kınık, her gün trafik kazası geçiren, onkolojik rahatsızlıkları bulunan ve ameliyat edilen birçok vatandaşların olduğunu, her gün kan alınıp ihtiyaç sahibi vatandaşlara ulaştırılması gerektiğini belirtti.

Kan almanın 15 dakika süren basit bir işlem olduğuna işaret eden Kınık, şu şekilde konuştu:

“KAN BAĞIŞLARIMIZ ASGARİ KRİTİK SEVİYENİN ALTINA DÜŞTÜ”

Türk Kızılay Genel Başkanı Kerem Kınık, şunları kaydetti:

18-65 yaş arası 50 kilogramın üzerinde olan her sağlıklı bireyin Kızılay’a kan bağışı yapabileceğini dile getiren Kınık, erkekler için yılda 4, kadınlar için ise yılda 3 kere kan bağışlamanın sağlık açısından önemini vurguladı.

“SOKAĞA ÇIKMA KISITLAMASINDA KAN BAĞIŞÇILARI İÇİN İSTİSNA VAR”

Kovid-19 salgını sürecinde ihtiyacın arttığı, sokağa çıkma kısıtlaması ve ramazan nedeniyle bağışların azaldığı bu dönemde kan bağışı yapmanın çok önemli olduğuna dikkati çeken Kınık, şunları dedi:

Kanın sadece bir insanın başka bir insana vermesiyle tedarik edilebildiğini, laboratuvarlarda yapılamadığını belirten Kınık, “Kan acil değil sürekli bir ihtiyaç. Kan sadece eğer siz verirseniz bir hastaya ulaştırılabilir, başka bir yapım yolu yok. Sensiz olmaz kan dostum diyoruz. Bu özel bir paylaşım. Bir insan bir başka insanın elinden tutmazsa o insan uçurumdan aşağı düşüyor. Bekleyen hastalarımıza şifa olması için bu konuyla ilgili duyarlılığınızı bekliyoruz.” ifadelerini kullandı.

“İMMÜN PLAZMA BAĞIŞLARIMIZ İYİ GİDİYOR”

Kerem Kınık, immün plazma noktasında da bağışların devam etmesi gerektiğine işaret ederek, sözlerini şöyle tamamladı:

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.