Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Seyahat yasağı ne zaman bitiyor? Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman kalkacak? Detaylar haberimizde…

7 ay önce
181 kez okundu

Şehirler arası seyahat yasağı ne zaman kalkacak? Seyahat yasağı ne zaman bitiyor? gibi soruların yanıtları tüm vatandaşlar tarafından yoğun bir şekilde araştırılıyor. Koronavirüs tedbirleri kapsamında 30 Büyükşehir ve Zonguldak’a ilk olarak 3 Nisan tarihinde başlatılan şehirler arası seyahat yasağının başlamasının üzerinden geçen 15 günlük süre zarfının sona ermesinin ardından İçişleri Bakanlığının aldığı karar ile süre 15 gün daha uzatıldı. Şehirler arası seyahat yasağına dair tüm merak edilenleri sizler için derledik.

ŞEHİRLER ARASI SEYAHAT YASAĞI NE ZAMAN KALKACAK?

İlk olarak Corona virüs tedbirleri kapsamında 30 Büyükşehir ve Zonguldak’ta 25 gün süre ile sokağa çıkma yasağı uygulamasının başladığı duyurulmuştu. 19 Nisan tarihinden itibaren bu süre 15 gün süre ile daha uzatıldı. Şehirler arası seyahat yasağı 3 Mayıs itibariyle sona erecek.

Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, salgınla mücadelede bir sürpriz yaşanmazsa iç turizmi mayıs ayı sonunda başlatmayı düşündüklerini söyledi.

HANGİ İLLERDE SEYAHAT YASAĞI VAR?

Büyükşehir statüsündeki 30 ilimiz (Adana, Ankara, Antalya, Aydın, Balıkesir, Bursa, Denizli, Diyarbakır, Erzurum, Eskişehir, Gaziantep, Hatay, İstanbul, İzmir, Kahramanmaraş, Kayseri, Kocaeli, Konya, Malatya, Manisa, Mardin, Mersin, Muğla, Ordu, Sakarya, Samsun, Şanlıurfa, Tekirdağ, Trabzon, Van) ile Zonguldak ili için; il sınırlarından kara, hava ve deniz yolu ile (toplu ulaşım aracı, özel araç ve yaya vb.) yapılacak tüm giriş/çıkışlar 18 Nisan 2020 Cumartesi günü saat 24.00’den itibaren 15 günlük süre için geçici olarak durdurulacak.

E DEVLET SEYAHAT İZİN BELGESİ NASIL ALINIR?

1-E- devlet üzerinden seyahat izin belgesi çıkarmak isteyen vatandaşların öncelikle TC kimlik no ve e devlet şifresiyle giriş yapması gerekiyor.

2- Giriş yapma işlemini tamamlayan kullanıcılar İçişleri Bakanlığı bölümünde bulunan ” e Başvuru” kısmına girerek karşısına gelen seçeneklerden ” Seyahat İzin İşlemleri işaretlemesi gerekiyor.

3- Bunun işlemin ardından seyahat etmek isteyen vatandaşlar ” Özel araçla seyahat izin belgesi” veya ” Otobüs seyahat izin belgesi” seçeneklerinden kendilerine uygun olanı işaretliyorlar. Bu işlemin devamında “alt başvuru türü” ile belirtilen kısma bulundukları ilin valiliğini girmeleri gerekiyor. (Örneğin: İstanbul Valiliği)

4- Bu işlemlerin ardından kullanıcılar iletişim adresi, iletişim bilgileri, başvuru metni, başvuru belgesi ( ölüm belgesi, sağlık raporu) gidilecek il, gidilecek adres ve gidiş- dönüş tarihi gibi bilgileri doldurarak seyahat izin belgesi çıkarma işlemini tamamlayabilirler.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.