Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

e-devlet şifresi nasıl alınır? e-devlet şifresi nasıl oluşturulur?İşte e-devlet şifre alma..

7 ay önce
141 kez okundu

e-devlet şifresi ile ilgili detaylı bilgi almak isteyen kişiler arama motorlarında yoğun olarak araştırma yapıyor. Konuyu yakından takip eden vatandaşlar, e-devlet şifresi nasıl alınır? e-devlet şifresi nasıl oluşturulur? sorularının yanıtını merak ediyor. Kovid-19 salgını nedeniyle maske başvurusu, seyahat izin belgesi, sosyal yardım başvuruları gibi birçok işlem e-devlet üzerinden online olarak yapılıyor. Konu hakkında detaylı bilgiye haberimizden ulaşabilirsiniz.

E-DEVLET ŞİFRESİ NEREDEN ALINIR?

Kovid-19 salgını nedeniyle sık kullanılmaya başlanan e-devlet için şifre almak zorunlu. Hizmetlerden faydalanmak isteyen kişilerin, öne sürdükleri kişi olduklarının doğrulanması için şifre alınması gerekmektedir. Kimlik doğrulama için farklı araçlar kullanılabilir: Kullanıcı adı ve parola, e-posta ve parola vb. e-Devlet Kapısı, kimlik doğrulama için Kimlik numarası ve şifre, e-imza, mobil imza, T.C. Kimlik Kartı kullanır.

E-DEVLET GİRİŞ EKRANI İÇİN TIKLAYINIZ.

Şifreyi, şahsen başvuru ile, üzerinde T.C. Kimlik numarasının bulunduğu fotoğraflı kimliğin(nüfus cüzdanı, evlilik cüzdanı, pasaport ve ehliyet, avukat kimlik kartı, mavi kart, ikamet tezkeresi, hakim ve savcı kimlik kartları, süresi dolmamış (geçerli) çalışma izin kartı) ibraz edilerek Yurt içinde PTT Merkez müdürlüklerinden veya yetkili şubelerden alınabilir.

e-Devlet şifresi yurt dışında Elçilik ve Konsolosluklardan temin edilebilir. Bağlı bulunulan dış temsilciliklerden konuyla ilgili detaylı bilgi alınabilir. Bununla birlikte, mobil imza, elektronik imza veya internet bankacılığı kullanılıyorsa, e-Devlet Kapısına bunlardan biri ile giriş yaptıktan sonra şifre oluşturulabilir.

UNUTULAN ŞİFRE YENİDEN NASIL ALINIR?

Daha önce cep telefonu numaranızı www.turkiye.gov.tr’ye kaydedip, doğruladıysanız, PTT’ye gitmeden yeni bir şifre oluşturabilirsiniz.

Mobil imza veya elektronik imza kullanıcısı iseniz bunlardan biri ile de sisteme giriş yapabilir, dilerseniz şifre oluşturabilirsiniz.

İnternet bankacılığı müşterisi iseniz, https://giris.turkiye.gov.tr/Giris/Banka-Giris sayfasında müşterisi olduğunuz bankanın İnternet şubesi sayfasına giriş yaptıktan sonra tekrar bir şifreye ihtiyaç duymadan işlem yapabilirisiniz.

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.