Şekil renkleri

Metin renkleri


Bizi Sosyal Medyada Takip Edin

Bekçi alımı yapılacak mı, ne zaman yapılacak? Bekçi alımı 2020 şartları neler? İşte şartları…

6 ay önce
133 kez okundu

Bekçi alımı yapılacak mı, ne zaman yapılacak? Sorularının yanıtı sıklıkla araştırılıyor. Bekçi alımı Polis Akademisi ve Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından belirli aralıklarla gerçekleştiriliyor. Geçtiğimiz yıl 8 bin 242 bekçi alımı gerçekleştiren Emniyet Genel Müdürlüğü, bu sene bekçi sayısını 30 bine çıkaracağını belirtti. Bekçi alımı 2020 şartları ise merak ediliyor. Konuya ilişkin detaylar haberimizde…

MEMUR ALIM İLANLARI İÇİN TIKLAYINIZ

BEKÇİ ALIMI NE ZAMAN YAPILACAK?

Bekçi alımı 2020 başvuru tarihleri ile ilgili henüz resmi bir açıklama yapılmadı. Güncel açıklamalar geldiğinde haberimizin içerisine eklenecektir.

BEKÇİ ALIMI 2020 ŞARTLARI

Bekçi alımı için gerekli şartlar ile ilgili maddeler ise şu şekilde yayınlandı;

MADDE 6 – (1) İllere göre alımı yapılacak çarşı ve mahalle bekçisi sayısı, şartları, başvuru yerleri, başvuru ve sınav tarihleri, istenecek belgeler ile gerek görülen diğer bilgiler başvurma süresinin bitiminden en az on beş gün önce Resmî Gazete ile Cumhurbaşkanınca belirlenen kurumun internet sitesinde ve Başkanlığın resmi internet sitesinde ilan edilir.

MADDE 8 – (1) Adaylar;

a) T.C. kimlik numarasını,

b) Adli sicil ve arşiv kaydı olmadığı bilgisini,

c) 5 inci maddede belirtilen nitelikleri taşıdığı beyanını,

ç) Mezuniyet bilgisini,

d) Erkek adaylar için askerlik ile ilişiğinin bulunmadığı bilgisini,

e) Yaş düzeltmesi yaptıranlar için yaş düzeltme bilgisini,

f) Emniyet teşkilatı şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak olanlardan şehit ve vazife malulü bilgisini, içeren ve biyometrik fotoğrafın yer aldığı yazılı veya Kurumca kabul edilen elektronik ortamda düzenlenen sınav başvuru formu ile başvuru yaparlar.

(2) Emniyet teşkilatı dışında şehit ve vazife malullerinin eş ve çocuklarından başvuru yapacak adaylar ise, ilgili kurum ya da valilik onaylı şehit veya malullük belgesini yazılı veya elektronik ortamda yaptığı başvurusuna ekler. Elektronik ortamda başvuru yapılmış ise bu adaylar müracaat kabul tarihleri içinde elden veya posta yoluyla Müracaat Kabul Komisyonuna belgenin aslını teslim eder. Adaylar tarafından verilen bilgilerin doğrulamasının yapılamaması veya ilave bilgilere ihtiyaç duyulması halinde başvuru sahibinden ayrıca belge talep edilebilir.

(3) Aranılan nitelikleri taşıyan adaylar Bakanlıkça belirlenen müracaat kabul komisyonlarına şahsen başvururlar.

(4) Başvuru ile ilgili olarak istenen belgelerde gerçeğe aykırı beyanda bulunduğu tespit edilenlerin başvuruları geçersiz sayılır.”

BU KONUYU SOSYAL MEDYA HESAPLARINDA PAYLAŞ
Yorum Yap

Bu konuya henüz bir yorum yapılmadı.